Scorpion Party Picture
 Fancy Dress Party
 Abersoch 2008

National Championship Winners

Year

Venue

Champion

Boat No.

Boat Name

1960

Worthing

Leslie Roberts

70

Greenfly

1961

Canvey Island

Brian Jones

16

Candour

1962

Stokes Bay

Richard Parrott

229

Wildfire

1963

Plymouth

Jimmy F. Donne

356

Shere Khan

1964

Abersoch

G. J. Bottomley

555

Allegro

1965

Hayling Island

Peter Knight

321

Tin Tacks

1966

Plymouth

Hugh Ennis

452

Scorn

1967

Torquay

Ken Robertson

800

Overdrive

1968

Ferryside

Trevor Stewart

845

Miss Behave

1969

Plymouth

Richard & Pauline Lake

1028

Wot-a-Larf

1970

Strangford*

Derek Franks & Nick Turley

1195

Blood Hunter

1971

Whitstable

Richard Lake & G. Dean

1028

Wot-a-Larf

1972

Falmouth

Ian Dunlop & Trevor Edwards

1094

Janola

1973

North Berwick

Brian & Alan Curran

1329

Oozoo

1974

Saundersfoot

Brian & Alan Curran

1329

Oozoo

1975

Hythe

Trevor & Will Stewart

1538

Witchcraft

1976

North Berwick

Michael & Patrick Hicks

1580

El Desdichado

                        * European Championship. There was no National Championship in 1970

Year

Venue

Champion

Boat No.

Boat Name

1977

Plymouth

Tony Wetherell & John Turley

1679

Substitute

1978

Hythe

Tony Wetherell & Steve Hanby

1679

Substitute

1979

Porthpean

Mike Adams & Tim Carlisle

1689

Take Me I'm Yours

1980

Felixstowe

Tony Wetherell & Andy Barker

1810

Gobstopper

1981

Tenby

Tony Wetherell & Alan Robinson

1829

Odin's Raven

1982

Felpham

Jon Turner & Nick Keast

1852

Popsy

1983

Sidmouth

Jon Turner & Richard Parslow

1852

Popsy

1984

Llandudno

Stuart Teasdale & Simon Dodds

1867

Bavasiri III

1985

Porthpean

Mike Lennon & Kevin Driver

1880

Shockwave

1986

Hythe

Jon Turner & Richard Parslow

1880

Shockwave

1987

Paignton

Mike Lennon & Kevin Driver

1880

Shockwave

1988

Plymouth

Richard Parslow & Adam Goodchild

1865

Up Yours

1989

Porthpean

Mike Lennon & Kevin Driver

1880

Shockwave

1990

Weymouth

Pete Harper & Andy Service

1931

The Business

1991

Tenby

Steve Lovegrove & Andy Smith

1938

Harry the Halibut

1992

Paignton

Pete Harper & Chris Turner

1937

The Bees Knees

1993

Parkstone

Pete Harper & Chris Turner

1947

Angel Dust

1994

Looe

John Mursell & Ian Cadwallader

1936

Bottyburp the Barbarian

Year

Venue

Champion

Boat No.

Boat Name

1995

Sidmouth

John Mursell & Nick Keast

1936

Bottyburp the Barbarian

1996

Castle Cove

John Mursell & Nick Keast

1936

Bottyburp the Barbarian

1997

Porthpean

Dave Woodhead & Jerry Hannabuss

1947

Angel Dust

1998

Pwllheli

John Mursell & Ian Cadwallader

1936

Bottyburp the Barbarian

1999

Looe

John Mursell & Ian Cadwallader

1936

Bottyburp the Barbarian

2000

Brixham

John Mursell & Ian Cadwallader

1936

Bottyburp the Barbarian

2001

Pwllheli

John Mursell & Nick Keast

1936

Bottyburp the Barbarian

2002

Castle Cove

Dave Woodhead & Jerry Hannabuss

1947

Angel Dust

2003

Tenby

John Mursell & Nick Keast

1936

Bottyburp the Barbarian

2004

Sidmouth

Dave Wade & Rob Gardner

1991

Finished Box

2005

Looe

John Mursell & Nick Keast

1936

Bottyburp the Barbarian

2006

Paignton

Chris Turner & Simon Maguire

2001

Zephyr

2007

Bridlington

Dave Wade & Ben Rayner

2008

Box Fresh

2008

Abersoch

Tom Jeffcoate & Andy Davies

2010

Bender

2009

Lyme Regis

Tom Jeffcoate & Andy Smith

2010

Bender

2010

Looe

Dave Wade & Steve Hall

2019

2011

Tenby

Tom Jeffcoate & Andy Davies

2025

What A Wombat

2012

Paignton

Tom Gillard & Oliver Wells

1976

Bombay Bad Boy