Abersoch - Nationals 2008
 Scorpion Nationals 2008 - Abersoch
 

Scorpion Boat Register


Sort:  Boat * Builder * Owner * Club

  Boat ---- Name -------------------Builder --------------Built Owner -------- Club --------

2030

Beer Boatyard

2012

Oliver Wells

Northampton

2029

Jac Y Ddraig Goch

Gosling

2012

Carl & Shellie Jones

Showick Lake

2027

A la Carte

gosling

2011

Carol Haines

Elton

2025

What a wombat

P&B

2011

Nadina Lincoln

Notts County SC

2023

Little Red Hen

P&B

2010

Stephen Cockerill

2022

Quackers

Boatyard at Beer

2010

Tom Castle

Northampton SC

2021

Haycyon Daze

Gosling

2010

Andrew Hayman

Sidmouth Sailing Club

2020

Snap, Shackle & Plop

~~~

2010

John Mursell

Castle Cove

2017

Not Another Wombat

Boatyard at Beer

2010

Jack Banks
Penny Jeffcoate

Dovestone SC

2016

Paint it Black

unknown

~~~

Peter Dicker

Paphos International Sail

2015

Touching the void

Specialized Marine

2009

Roger Battersby

Sutton Bingham SC

2014

Intoxicated

P&B

2009

Tim Parsons

Lyme Regis Sailing Club

2013

~~~

~~~

2012

Splinter

Paintcraft

2009

Alex Bale

Spinnaker S.C.

2011

Must Try Harder

~~~

2009

Paul Barnes

Notts County SC

2010

Bender

P&B

2008

Speed Sails

Chase SC

2009

Perdita

Paintcraft

2008

Richard Haylock

Loch Earn SC, St Fillans

2008

P&B/Specialised

2007

Pinnell Bax

Northampton SC

2007

Pocket Battleship

Jarvey/Paintcraft

2007

Jeff Peters

Notts County SC

2005

Drama Queen

Gosling

2006

Janet Ritchie

Chipstead

2004

Discreet Banana

Chris Turner

2007

Chris Turner

Lyme Regis SC

2003

Pin Box

Specialized Marine

2006

Ross Kearney

Northampton SC

2002

Silverballs

Specialized Marine

2005

Barry Wolfenden

Chipstead SC

2001

Zephyr

Specialized Marine

2006

Catherine Putt

Lymington

2000

Does My Bum Look Big In This?

Jarvey/Paintcraft

2005

David Snutch

Notts County SC

1999

Au Debut

Jarvey/Paintcraft

2005

Steve Jarrett

Pennine SC

1997

Peaches

Jarvey/Paintcraft

2004

Richard Mason

Notts County SC

1996

7a

Jarvey/Paintcraft

2004

Kay Ecclestone

Porthpean SC

1995

Silverlode

Gosling

2004

Peter Rose

Chew Valley Lake SC

1994

Stiffy

Specialized Marine

2003

Andy Smith

Notts County SC

1993

Aquatonic

CPC Boatworks

2003

Miles Hapgood

Sidmouth

1992

Tangled Up in Blue

Specialized Marine

2003

William Pinnock

Glossop SC

1991

Finished Box

Gosling

2003

David Bennett

Bristol Corinthian

1990

Blue Breeze

Jarvey/Paintcraft

2003

Dave Thompson

Pennine SC

1989

Take it Easy

Jarvey/Paintcraft

2003

John Marshall

Notts County SC

1988

Jarvey/Paintcraft

2002

Ken Twemlow

Notts County SC

1987

Jarvey/Paintcraft

2002

Adrian Jones

Notts County SC

1986

Secret Squirrel

Jarvey/Paintcraft

2002

Nick Russell

Thornbury SC

1985

So Far So Good

Jarvey/Paintcraft

2002

Graham Sheard

Notts County SC

1984

Foen

Jarvey/Paintcraft

2001

Russ Clay

Notts County SC

1983

Dolly

Chris Turner

2002

Alex Green

Castle Cove SC

1981

Highway Star

~~~

2001

David Elston

Castle Cove SC

1980

Storm

Gosling

2001

Jock Fellows

Castle Cove SC

1979

The Last Indulgence

Gosling

2001

John Harrison

Castle Cove SC

1978

Woody

Duffin/Paintcraft

2001

Colin Bradley

Pennine SC

1977

Cavallo Di Guerra

Jarvey/Paintcraft

2001

Colin Keogh

Shotwick Lake SC

1976

What's Up Doc

Jarvey/Paintcraft

2001

Geoff Burrell

Chipstead SC

1975

fifi la prune

jarvey/paintcraft

1998

sue/nick orgles

notts county

1974

Panama Jack

Jarvey/Paintcraft

2001

Carl Jones

Shotwick Lake SC

1973

Hung Over

Chris Turner

2000

Jenny Gifford

Bartley SC

1972

Red Rooster

Jarvey/Paintcraft

2000

Dave Machin

Netley SC

1971

Captain Jack

Jarvey/Paintcraft

2000

Richard Jones

Shotwick Lake SC

1970

Custard Tart

Gosling

2000

Steve Walker

Pennine SC

1969

Water Please

Jarvey/Paintcraft

2000

Mike Goldby

Notts County SC

1967

Roller Coaster

Jarvey/Paintcraft

2000

Chris Massey

Dovestones SC

1966

They Think Its All Over

Jarvey/Paintcraft

2000

Richard Hubbard

Notts County SC

1964

Quantum Leap

Jarvey/Paintcraft

2000

Paul Whybrow

Tamar Lake

1963

Family Guy

Potter

~~~

Chris Swinchatt

Chipstead SC

1962

In The Bag

Duffin/Paintcraft

1999

Tim Parsons

Lyme Regis SC

1961

Out Of The Blue

Duffin/Paintcraft

1999

Ron Barrett

Roadford

1959

Princess Tiger Lily and the Lardy Buoys

Duffin/Paintcraft

1999

Chris Yates

Eastbourne Sovereign SC

1957

Harlequin

Duffin/Paintcraft

1998

Andy Taylor

Chipstead SC

1956

Cucumber Sandwich

Gosling

1998

Mike Gatehouse

Chichester Harbour

1955

Whizz-ee

Gosling

1998

Chris Hoare

Mengeham Rythe SC

1954

Pure Joss

Gosling

1997

Andrew Orchard

Chipstead SC

1953

formerly Dogbreath

Gosling

1995

Terry Sloman

Rollesby Broad Sailing Cl

1952

Carte Blanche

Duffin/Paintcraft

1997

Carol Haines

Elton SC

1951

Sidewinder

Duffin/Paintcraft

1995

Andy McKee

Dovestone SC

1950

Virtual Reality

Rowsell & Morrison

1995

Martin Read

Notts County SC

1949

Extravagance

Rowsell & Morrison

1995

Martin Worth

Brightlingsea SC

1948

Hope & Glory

J B Boats

1994

William Gale HarmsworthGaleH

East Lancashire Sailing C

1947

Angel Dust

Rowsell & Morrison

1993

Jerry Hannabuss

North Lincs SC

1945

Fred

JB Boats

1993

Huw Jones

Shropshire SC

1944

Crossfire

Jason Bishop

1992

Bill Grose

Chipstead SC

1943

Blue Moon

Gosling

1992

Mike Hicks

Salcombe Yacht Club

1942

Bavasiri VI

~~~

~~~

Barry Dodds

Hythe & Saltwood SC

1941

Still Crazy

Jon Turner

1992

Steve Canadine

~~~

1940

Wet & Wild

Jolly

1992

John Lamb

Halifax SC

1939

Ice on Fire

Gosling

1991

Adrian Smith

Hythe & Saltwood SC

1938

Harry the Halibut

Gosling

1991

Tim Holden

Chanonary SC

1937

The Bees Knees

Gosling

1991

Tony Rowe

Chipstead SC

1936

Bottyburp the Barbarian

Gosling

1991

John Mursell

Castle Cove SC

1934

Moonlight

Gosling

1991

Terry Flannagan

Pwllheli SC

1933

Executive Toy

Gosling

1990

John Rose

Chew Valley Lake SC

1932

Frolic

Rowsell & Morrison

1990

Phil White

Netley SC

1931

The Business

Rowsell & Morrison

1990

Oliver Whitehead

Pennine SC

1930

Optimus Prime

Gosling

1990

David Hannan

Netley SC

1929

L'Esprit de Turnip

Gosling

1990

Tony Dunsworth

Notts County SC

1928

Ozone Friendly

Rowsell & Morrison

1989

David Milns

Notts County SC

1927

No Limits

Jolly

1989

Simon Holden

Island Barn SC

1926

Strike Force

Turnbull

1989

Ray Evans

Pennine SC

1925

Predator

Turnbull

1989

Martyn Denchfield

Ripon SC

1924

Jemillia

Rowsell & Morrison

1989

Neil Robinson

Menegham Rythe SC

1923

Orinoco

Rowsell & Morrison

1989

John Rose

Chew Valley Lake SC

1922

Questing Beast

Jolly

1988

Bill Greathead

Pennine SC

1921

Necromancer

Jon Turner

1989

Greg Jenkins

Chipstead SC

1920

Brief Encounter

Rowsell & Morrison

1988

Tim Holden

Chanonary SC

1919

My Monkey My Back

Jon Turner

1988

Nicki Theokritoff

Notts County SC

1918

Psalm

Rowsell & Morrison

1988

Ann Whitfield

Pennine SC

1917

Keith Jeffries

1988

Advert Ebay March 2011

1916

Carte Bleue

Rowsell & Morrison

1988

Robin Jamieson

Sutton Bingham SC

1915

Highly Strung

Rowsell & Morrison

1988

Simon Kerr

Hunts SC

1913

Local Hero

Jolly

1988

Ron Barrett

Roadford

1912

Pigs on the Wing

Jon Turner

1989

William Winter

Cam SC

1911

Slippery When Wet

Jon Turner

1987

John Whitfield

Pennine SC

1909

Duffin/Paintcraft

1987

Richard Pepperdine

Staunton Harold

1908

Crescendo

Rowsell

1987

Phill Honnor

Staunton Harold

1907

Ethel

Welford

1987

Jo Mahy

Sutton Bingham

1906

Sir Percy Blakeney

Turnbull

1987

Rob Thomas

Tankerton Bay SC

1905

Syruptitious

Jon Turner

1987

Rob Cocker

Pennine SC

1904

Wind of Change

Jolly

1987

Stephen King

Chew Valley Lake SC

1903

The Heart of Gold

Rowsell & Morrison

1987

Andy Groves

Island Barn SC

1902

Jammy Dodger

Jon Turner

1987

John Henderson

Notts County SC

1901

Flying Ferret

Jolly

1986

Martin Worth

Notts County SC

1900

Just Dreaming

Turnbull

1986

Steve Mitchell

Porthpean

1897

Jester

Jolly

1986

Nigel Silman

Spinnaker Club

1896

Windbreaker

Jon Turner

1986

Nicholas Jennings

Sidmouth

1893

Cartouche

Rowsell & Morrison

1988

Dave Woodhead

Elton SC

1892

Just Crackers

Jon Turner

1986

Alison Stephens

Castle Cove SC

1891

Fire in the Sky

Jon Turner

1986

Andrew Service

Delph SC

1889

Gatecrasher

Turnbull

1985

Joe Snowdon

Sidmouth

1886

Broadsword

Turnbull

1985

Graham Watts

Staunton Harold

1885

String Driven Thing

~~~

1984

Simon Price

Sidmouth

1884

Seawolf

Stewart

1984

Peter Baldwin

Redesmere SC

1882

Nil Desperandum

A G Garnett

1985

John King

Chipstead SC

1880

Shockwave

Jon Turner

1983

Prue Grant

Lyme Regis SC

1877

Super Nature

~~~

~~~

Mark Whiteman

Rye Harbour SC

1873

Ethel The Ardvaark

~~~

~~~

Simon Bryant

Port Edgar

1871

Gust Luster

Stewart

1983

Nick Townley

Netley SC

1868

Lady in Red

Jon Turner

1983

Godfrey Clark

Fishers Green

1867

Double Entry

Jon Turner

1983

Stephen Hackett

Sidmouth

1863

Suspect Device

Stewart

1982

Alexander Cull

West Oxford SC

1861

Stormtrooper

Jon Turner

1982

Andrew Hayman

Sidmouth

1859

Wychwaye

Jon Turner

1982

John Easton

Redesmere SC

1858

Groden Mistress

Jon Turner

1982

Chris Clapp

Sidmouth

1857

Hooray Henry

Jon Turner

1982

John Coulton

Pennine SC

1853

Good Vibrations

Stewart

1982

Nigel Denchfield

Stewartby WSC

1852

Popsy

Jon Turner

1982

Sandra Smith

Castle Cove SC

1850

Cream Cracker

Jon Turner

1981

Robin Cramp

Wimbleball SC

1848

Pretty Woman

R Waitt

1984

Debbie Bowers

Castle Cove Sailing Club

1843

Lucky Legs

Jon Turner

1982

Peter Gray

Staunton Harold

1842

~~~

1982

Robin May

Olton Mere SC

1841

Walpurgis

Stewart

1982

Josie Gentry

Pennine SC

1840

Laxative

Jon Turner

1982

Max Hayman

Sidmouth

1838

Thumper

HPS ?

1982

Howard Massie

Llandegfedd

1836

Nelly Welly

Jon Turner

1981

Oliver Salter

Sidmouth

1835

and out came willie

High Performance

1981

Paul Shayler

Notts County SC

1834

Applejack

Stewart

1981

Ian Dooley

Rutland SC

1833

Braincell

~~~

~~~

Jack Rea

1831

Eggspurt

Stewart

1984

Shaun Grieves

Thornbury SC

1829

Odin`s Raven

High Performance sailboat

1981

John Johnson

Coniston Sailing Club

1828

Zaphod Beeblebrox

High Performance Sailboat

1981

Richard Burdett

Castle Cove Sailing Club

1827

Love Over Gold

High Performance

1981

Gavin Poulloin

1825

~~~

~~~

Advert Ap Duck June 2011

1821

Alliby

Stewart

1981

Bob Luckhurst

Redoubt SC

1820

Cartagena

Stewart

~~~

N/A N/A

1818

Halo

~~~

~~~

Paul Barnes

Notts County SC

1816

~~~

1980

Bob Bradshaw

Brancaster Staithe SC

1812

New Wave

Jon Turner

1980

Michael Holme

Sidmouth

1811

BERYL THE PERIL

Andrew Willats

~~~

BEN CLARKE

WELTON

1810

Gobstopper

High Performance Sailboat

1980

Roger Hull

Castle Cove S C

1809

Nomadness

Westerly

1980

Chris Pell

1807

Flyaway

Stewart

~~~

Mike Jenkins

Leigh on Sea

1806

Ready Steady Go

Stewart

1981

Keith Ainsworth

Weaver SC

1800

Flowers of the Wind

Stewart

1980

Harry Radcliffe

Pennine SC

1798

Fatal Attraction

Stewart

1980

Kelvin Kirkham

Porthpean

1794

Stewart

~~~

David Greenway

Swarkestone SC

1793

Oozcroozoo

Stewart

1979

Peter Goodwin

Sidmouth

1781

S.Coast Boat Builders Rye

1979

Arthur Fisk

~~~

1780

Minnehaha

Stewart

~~~

Ken Doherty

Lough Foyle SC

1778

Absolute Beginners

Stewart

1980

Phil Barraclough

Glossop SC

1773

Stewart

1979

Mike Gatehouse

1768

Eurypterid

Stewart

1979

Advert Ap Duck June 2011

1766

Papillon

Mr Frearn

1979

Robert Jollye

Chipstead SC

1760

Smoke on the Water

Stewart

~~~

Phil White

Netley SC

1750

~~~

~~~

Advert Ap Duck March 2010

1746

Woodstock

~~~

1987

Tim Cope

Douglas Bay Yacht Club

1742

Batty Bat

Stewart

1980

Paul Newman

Shotwick Lake SC

1737

Dark Knight

Stewart

1978

Garry Thomas

Tankerton Bay SC

1731

Beetroot

Stewart

1978

Robert Green

Sutton Bingham

1730

Omen

Stewart

1978

Catherine Fox

Killington

1719

Arkle

Stewart

1977

Brian Holmes

Coleraine Yacht Club

1718

Heatwave

Stewart

1977

Phil Tenney

Pennine SC

1715

Stewart (?)

1977

Keith Ledson

Shotwick Lake

1714

Jumbo Kicker

Stewart

1977

David Staniland

Redesmere SC

1696

Summer Storm

Trevor Stewart

~~~

David / Bruce Macfarlane

Coleraine Yacht Club

1685

For Fox Sake

Turner

1977

Jon Fox

Chipstead SC

1681

Whiffler

~~~

~~~

Chris Walker

Shotwick Lake SC

1680

Parousia

Stewart

1976

Nick Tyers

Redesmere SC

1679

Substitute

Stewart

1977

John Williams

Shotwick Lake SC

1678

Mouse

Stewart

1977

Will Benterman

Hertford County Yacht Clu

1676

This Way Up

~~~

~~~

Jon Fox

Chipstead

1660

Marshwiggle

Stewart

~~~

Paul Harwood

Wimbleball SC

1653

prides purge

trevor stewart

1976

Anthony N J Parker

Island barn sailing club

1651

Sunday Girl

Stewart

1976

Gillian Lambourne

Notts County SC

1646

Pixel

~~~

1976

Richard White

Castle Cove SC

1643

Desperado

Norman Harrison

1976

Ian Gillies

Wakefield SC

1635

The Poacher

Stewart

1976

Lucy Edge

Notts County SC

1633

Stewart

1976

Chris Wojtusik

Lymington Town

1629

Second Wind

~~~

~~~

John Oakley

Elton SC

1627

Classic Rock

Westerly

1975

Chris Smith

Island Barn SC

1620

Fiasco

Westerly

1975

Adam Bowers

Castle Cove Sailing Club

1617

Pincer Movement

Westerly

1975

Mike Exelby

Portchester SC

1611

The Snapper

~~~

~~~

Chris Law

Newcastle Yacht Club (NI)

1608

South East Boatbuilders

~~~

Martin Latimer

LSC

1600

~~~

1976

Advert Ebay June 2011

1571

~~~

~~~

Ian Kelly

Staunton Harold

1564

Gooby

Westerly

1975

Jenny Gifford

Bartley SC

1547

~~~

~~~

Richard Hale

~~~

1524

Smith & Davies

1972

Ex J.Whitfield

1503

~~~

~~~

Bexhill Club Boat

Bexhill SC

1499

Pussyfootin

Ted Howell

1974

Rachel Ward

Redesmere SC

1495

Kung-Fu

D. Baldwin

1974

Michael Baldwin

Leigh & Lowton

1477

Scrambled Ego

Westerly

1974

Richard Sharp

Southport

1470

~~~

~~~

Advert Y&Y March 2010

1464

Voilier

~~~

~~~

Advert Ebay July 2011

1451

Sarkie

~~~

~~~

Simon Downs

~~~

1450

Heave Two

~~~

~~~

Robert Payne

1436

Trevor Stewart

1973

Neal Gibson

Redoubt SC

1395

MonoChorom Manufacturing

1973

Advert Ebay June 2011

1365

Feck wits

~~~

1960

Brian Wingham

1357

Dangleroo

Dave Warman

~~~

Chris Newman

1350

Calypso Girl

Stewart

1972

Geoff Trebilcock

Royal Cornwall Yacht Club

1349

The Cart

Westerly

1967

N/A N/A

1342

LEAH

~~~

~~~

David Januczkowski

Freelton, Ontario, Canada

1338

Badin Eile Me

Unknown (kit?)

~~~

Anthony Geoghegan

Lough Foyle Yacht Club De

1333

Fibreglass

~~~

Advert Ebay April 2010

1329

OOZOO

Westerly

1972

Robert Hobson

Staunton Harold

1322

Westerly

1972

Advert Ebay April 2010

1320

Wild Thyme

?

1972

Gareth Rollema

Thornbury SC

1303

Swallow Too

Trevor Stewart

1971

Nicholas Bloch

Strangford Lough Yacht Cl

1280

White Wisp

~~~

1973

Advert Ap Duck June 2011

1275

May Contain Nuts

Ronald Churcher

1971

Mike Dorey

N/A

1255

Second Chance

Westerly

1972

David Finbow

Chipstead sailing club

1234

Westerly

~~~

Leslie Winter

Beaver SC

1213

Agur's Wish

~~~

1970

Roger English

Dittisham SC

1166

~~~

~~~

ian bellamy

swarkestone sailing club

1108

The Look Out

Westerly

1971

? ?

?

1096

peripiteia

Trevor Stewart

1970

Adam Mitchell

1091

Think Big

Monochorum/Locke

1970

David Calvert

Oban

1087

Rufus

~~~

~~~

Nicholas Bell

Staunton Harold

1056

SLOBOAT

~~~

~~~

Ron & Annie Malak

1052

Shandy

Derek McWilliam

1969

Alison Sheldrick

~~~

1051

~~~

1969

Advert Ap Duck June 2011

1044

Lady Will Power

Westerly

1968

Nicholas Bell

Staunton Harold

1026

Wildboyz

~~~

1969

Mark Wildman

Castle Cove SC

1004

Pickled Walnut

Westerly

1969

Graham Tapper

Teign Corinthian Y. C.

983

The Sting

~~~

1969

Marc Shepherd

Maidenhead SC

972

Pinchy

~~~

~~~

Robert Pidgeon

Locks SC

970

India Jane

~~~

1967

Julian Trent

949

~~~

~~~

Benjamin Palmer

Baltic Wharf Sailing Club

895

MISS. D. RIGG.

Westerly Boats

1968

John Banks

874

~~~

~~~

Advert Ap Duck Feb 2010

863

PINK ONION

~~~

~~~

DAVID WYNN

839

~~~

~~~

Advert Ap Duck March 2010

835

Astbury

??

1967

Raul Llamas

Aranjuez, Spain

819

Stingray

Not Known

~~~

Craig Lonie

Kinghorn SC

799

Gerty 2

~~~

~~~

Richard Bowers

Castle Cove SC

794

~~~

~~~

Alan Kent

777

Second String

~~~

~~~

Nigel Craddock

Fairlop Waters Sailing Cl

759

The Cart

Westerly

1967

N/A N/A

747

jumbo jet

Not Known

1967

mike morrell

Bala SC

726

Magan the Dragon

Westerly

1966

Dr Tim Claypole

Mumbles YC

716

~~~

1962

Advert Apollo Duck March 2011

699

Draig Coch

~~~

~~~

Brad James

Sully

666

~~~

~~~

Kim Melhuish

655

It Be Reyt

not known

1967

Phill Smith

Porthmadog Sailing Club

644

~~~

1969

john white

605

Polly Garter

~~~

~~~

Jim Hannabuss

Elton SC

588

sea goddess

~~~

1964

andrew smith

566

Kayos

Rowsell

1964

Ron Barrett

Roadford

517

The Crook of Lune

J Donne

1964

John Rose

Chew Valley Lake SC

506

Lady Jane

Westerly

~~~

Richard Bowers

Castle Cove SC

490

Vagabond

~~~

1964

Adam Mitchell

486

~~~

1965

Advert Ebay June 2010

431

?

?

~~~

Ray Smith

Durleigh SC

363

Fancy Free

~~~

~~~

Capt. Timothy Noble

~~~

308

~~~

~~~

Ivan Bailey

North Staffs Sailing Club

285

Grand Slam

~~~

1964

Rob May

Herne Bay Sailing Club

212

~~~

~~~

Chantelle Longstaff

Grafham

210

~~~

~~~

Tim Wroblewski

206

mirimaeroser

~~~

1963

barry blades

187

Mongoose

~~~

~~~

Terry Mason

Hykeham Sailing Club

185

~~~

~~~

151

~~~

~~~

colin davies

127

Evil Edna

~~~

1964

Matthew Goodall

Llangors

115

~~~

1966

Advert Apollo Duck March 2011

105

Scorposaurus

~~~

1960

Richard Taylor

Attenborough SC

33

little starfish

~~~

1960

karl prince

21

Goldcrest

~~~

1960

Michael Virden

Norfolk Punt Club

5

Sheena

T P Honnor@Ivybridge

1960

Dean Finnigan

4

Vitalstatistix

?

~~~

Geoff Murray-Rochard

~

3

~~~

1960

Clive Warren-Smith

n/a